páteř


Páteř se v sanskrtu nazývá - meru danda. Meru je legendární hora, domnělý střed vesmíru.
Danda se překládá jako - hůl, prut.
Páteř je středem mikrokosmu, střed všech neuromotorických funkcí těla. Stejně jako hora Meru, podpírá tělo makrokosmu, merudanda - páteř - je oporou našeho těla.
Páteř je schopna všech druhů vlnovitých pohybů díky své důmyslné stavbě připomínající chřestýše. K zachování správného tvaru, potřebuje udržování -  cvičením, jógou, tancem, posilováním.
Pokud nemáme možnost, či vůli věnovat se uvedeným aktivitám, je pro nás masáž nezbytností k zachování si ohebnosti, tvaru, funkčnosti a elasticity páteře, ale nejen jí samotné.
Měla by být pořád vzpřímená. Gravitace má menší účinek na tělo, které je vzpřímené. Při všech mentálních a fyzických potížích jsou lidé nakonec neschopni udržet vzpřímenou páteř.
Většina lidí si není vědoma tvaru své páteře a nesedí vzpřímeně. S tím souvisí mnoho fyziologických a psychologických problémů. Obvykle se začíná páteř deformovat po dosažení čtyřiceti pěti let. Jedním z důvodů je přirozený proces stárnutí, ale zejména nedostatek vitamínů, minerálů, aminokyselin, přirozeného maziva, a v neposlední řadě ztráta a nerovnováha alkalického prostředí v organismu.
Vnímání a uvědomování si polohy páteře, jejího tvaru a její vzpřímené držení bez nepřirozených pomůcek jako jsou polštáře a opěradla jsou prvními kroky ke zdravému způsobu života.
Páteřní obratle vytvářejí kanál, jež poskytuje místo a ochranu míše. Společně s mozkovým kmenem a mozkem v lebce je centrální mozková soustava (mozek, mícha) kontrolním střediskem celého složitého nervového systému, který prochází naším tělem. Motorické nervy a nervy sympatiku a parasympatiku, souvisejí buď s činností, nebo s odpočinkem, vystupují z míchy a procházejí obratlovými výběžky a křížovou kostí. Odtud se rozvětvují do zbytku těla. Páteř je základem mládí a síly. Člověk, který si uchovává její správný tvar a stojí pevně, bude myslet náležitě, konat správně a povede aktivní život.
Vhodná masáž páteře a manipulace s obratli mohou léčit a harmonizovat nervovou slabost a psychické poruchy. Je zajímavé, že ve chvilkách smutku a pesimismu páteř ochabuje a hroutí se. Když jsme plní života, inspirace a radosti, páteř se automaticky napřimuje. Pro zachování správného držení páteře je rozhodující oběh mozkomíšního moku, životadárné tekutiny, jež se tvoří v mozku a pohybuje se směrem dolů míchou. Vzhledem k tomu, že fyzické aktivity, jako chůze, běh, jóga, tanec, masáže, napomáhají cirkulaci této tekutiny, cítí se lidé, kteří se jim věnují, povzbuzeni a osvěženi.
Mozkomíšní mok, vyživující nervový systém, obsahuje hodně růstových enzymů a je zodpovědný za naše fyzické i mentální zdraví.
Při masáži páteře bychom měli dbát na to, abychom nepracovali příliš jemně ani příliš hrubě. Pokud je masáž velmi jemná, stimuluje mentální fantazii. Pokud je však příliš hrubá a tlak je nesnesitelný, může to mít nepříznivý účinek na nervy a mozek.
Masáž bez použití oleje je neefektivní. Jestliže je prováděna s trpělivostí a se správným množstvím oleje, olej se do páteře lehce vstřebá. Tato rutina praktikovaná denně, nebo alespoň třikrát týdně poskytuje celoživotní ochranu před ztuhnutím zad a poruchami ledvin, jater, žaludku, plic nebo mozku.
Masáž páteře je zvlášť důležitá, protože páteř je sídlem psychických center, neboli - čaker.
Podle posvátných spisů tantry a jógy, starobylých věd zabývajících se dosažením vyššího stavu vědomí, je spodní část páteře sídlem dřímající duchovní energie zvané - kundaliní -. Zatímco kundaliní nelze probudit žádnými masážními technikami, čakry (energetická centra) jež jsou na fyzické úrovni ve vztahu s endokrinními žlázami - (hypofýza, šišinka, štítná žláza, brzlík, nadledninky, slinivka břišní, reprodukční žlázy), mohou být masáží ovlivněny.
Masáž páteře může vyvolat změny v chemických procesech těla a uvolnit z něho všechno napětí.
Pokud nahlížíme na tělo jako na obrácený strom, jak je popsáno v Bhagavadgitě, stává se mozek kořeny a páteř kmenem. Stejně jako rovný kmen stromu vede gravitační síly, také vzpřímená páteř je oporou těla a chrání ho před zdeformováním zemskou gravitací.

Kontakt

Andělský salon AMAN - JANA DEUS Neustupov 122
Neustupov
257 85
...........................................................................
Horní Zádvoří 218
Bořitov
679 21
775 976 110 fana.havlik@seznam.cz