více o masážích

Masáže přímo u klienta (v domácím prostředí):

Možná se zeptáte jaký je v tom rozdíl, zda-li zajet na masáž přímo, nebo zůstat doma a objednat si maséra?

Víte, na to má jistě každý svůj názor, ostatně na to máme také plné právo. Je to náš prožitek, naše zkušenost, naše realita, naše pravda.
Co se týče mého názoru, pokud se budu bavit o masážích, člověk, který provozuje masáže, si musí uvědomit, že je to poslání, práce s lidskou bytostí. Lidská bytost je ve své prapodstatě energie, (dovoluji si tvrdit duchovní energie). To znamená, že masér pracuje na úrovni duchovní, energetické i fyzické. Buď vědomě, nebo nevědomě, ale je tomu tak. Pokud masér, terapeut vědomě působí na energetická centra klienta, o to více je masáž umocněna relaxačním, regeneračním a blahodárným prožitkem pro masírovaného.
Je důležité dodat, že masírovaný musí být uvolněný, musí se odprostit od svých každodenních starostí a prožitků, musí se zcela oddat a důvěřovat masérovi. Teprve tehdy je přenos energie, prány nejúčinější. To samé ovšem platí i pro maséra, terapeuta, který musí zklidnit a vyčistit svou mysl. Chápu, že je to vše o důvěře a hlavně o přístupu a profesionalitě maséra, terapeuta.

Co se týče masérských místností a salonů, je to čistě věc maséra jaký zvolí druh a materiál nábytku, barvy stěn, podlahy, doplňky atd.  Já se snažím jít cestou čistoty a souladu s přírodou, tudíž s přírodními zákony. Nábytek v mém salonu je z masivního dřeva, podlaha taktéž, část stěn je též z masivního dřeva. Drahé kameny i ostatní kameny jsou ze všech částí světa, a to v kombinaci s živou rostlinou. Aromalampy, vonné svíčky, klasické svíčky i relaxační hudba jsou samozřejmostí. Použil jsem úmyslně co možná nejvíce prvků, materiálů, které nám nabízí naše matka Země. Už jen tím, lépe řečeno, právě z těchto důvodů je přítomnost energie, prány intenzivnější.
Pokud člověk žije pokorně a láskyplně, většinou se stává, že v sobě najde sílu, nezdolnou sílu, energii.
Také se většinou stává, že takový člověk svou místnost, salon povýší nad něco obyčejného, tuctového. Patřičně si jí váží a chová se podle toho. Většinou takový člověk umocní enrgii ve svém salonu ještě dalšími způsoby.
Tak tohle jsou přednosti Andělského Salonu u Františka, co se čistě masáží týká.
V neposlední řadě si musí člověk uvědomit, že svým aktem, přičiněním (objednáním se, doprava k masérovi), vydal jistý energetický díl, který mu bude vždy navrácen. Tahle slova si prosím zapamatujte. Každým naším aktem tvoříme svou realitu. Vše co od nás odchází, se nám také vždy navrátí. Jinými slovy, každý náš akt je po zásluze odměněn. Další přírodní zákon.

Mobilní služby maséra? Pro klienta z čistě materiálního hlediska patrně výhodnější, pohodlnější, jednodušší.
Nemusí cestovat, je ve svém prostředí a pohodlí. Masér přijede, lůžko rozloží na předem určeném místě a klienta, člověka namasíruje, popřípadě konzultuje jeho záležitosti atd. Masér samozřejmě může vzíti s sebou doplňky, které umocní energetický náboj terapie, masáže. Je to zkrátka věc názoru každého z nás. Obě varianty jsou skvělou volbou, a to z jediného důvodu. Masáž by měla být nedílnou součástí běžného života každého z nás, pro své blahodárné účinky na naše tělo, mysl i duši.

 

MASÁŽ JAKO DENNÍ PRAXE

Masáž je metodou relaxace a posílení svalů, vláken, šlach, kostí a kůže.

Každodenní třiceti až čtyřiceti minutová masáž před koupelí dokáže zlepšit zdraví člověka a nabít ho životní energií. Masírováním pokožky se tělo zahřeje, což následně zředí krev a napomůže jejímu oběhu. Protože zároveň dochází k otevření porů, je důležité, nekoupat se dřív, než tělo vstřebá oleje a ochladí se přinejmenším na běžnou pokojovou teplotu. Obvykle k tomu dojde po třiceti až šedesáti minutách od ukončení masáže.
Masáž je nepostradatelná pro všechny lidi a ve všech etapách života - pro děti, lidi v produktivním věku, starší lidi, hendikepované a nemocné osoby, nebo kulturisty a sportovce všeobecně. Pro sportovce a lidi po zraněních i v rekonvalescenci. Pro ty, jež nemohou cvičit, je masáž skvělou alternativou pro podporu růstu a rozvoje těla. Pro mladé a energií nabité jedince, kteří se naplno věnují bojovým uměním, je masáž naprosto nezbytná. Svalové napětí získané během tréninku lze uvolnit jenom masáží. Osvěží svaly a navrátí je do původního stavu.
Masáž nebo automasáž je nenahraditelná pro lidi trpící nespavostí, nebo poruchami spánku. Masáž chodidel je prospěšná pro celý organismus, lze ji však doporučit těm, kteří trpí únavou. Podle Čaraky, autora známého ájurvédského textu (Čaraka samhita), lidem trpící nespavostí pomůže večerní masáž hlavy. Pro dosažení ještě lepších výsledků doporučuje Čaraka kombinaci masáže chodidel, zad a hlavy.

LÉČEBNÉ ÚČINKY MASÁŽE

V moderní době vedeme v mnoha ohledech velice pohodlný život. Většina lidí žijících ve městech se jen minimálně fyzicky namáhá. Pracovní nároky jim nedovolují věnovat se aktivitám, jež by zaměstnávaly jejich svaly. Když se k tomu připočítá, že nemáme možnost těšit se z čerstvého vzduchu, přírodně pěstovaných potravin, nebo ze sluníčka, je přirozené, že se náš systém vychýlí z rovnováhy. Neustálé starosti a stres zvyšují akumulaci toxinů v těle. Nejlepším a nejjednodušším lékem na tyto neduhy je láskyplný život, ve kterém zahrhete své tělo odměnami a pozornosti. Mezi tyto odměny bezesporu patří pravidelná masáž celého těla.
Pokoud nelze masírovat celé tělo, bylo by dobré namasírovat každý večer před spaním alespoň chodidla. Hlavička by se měla masírovat dvakrát až třikrát týdně, nebo každý třetí den.
Pravidelná masáž jednou nebo dvakrát týdně pomáhá předcházet mnoha kožním problémům, jako jsou ekzémy, svrab, puchýře, celulitida, nebo nadměrná tvorba mazu. Zvyšuje rovněž odolnost, trpělivost, sebedůvěru, sebeovládání, vtip a inteligenci, sexuální potenci a tělesnou krásu.
Masáž se terapeuticky využívá při nespavosti, artritidě, obezitě, dně, kolísavému krevnímu tlaku, astmatu dětské obrně, bolestech hlavy a neurastenii. Zvyšuje produkci bílých krvinek a protilátek, které posilují odolnost vůči virům a infekcím. Pomáhá obrannému mechanismu těla a imunitnímu systému. Zvyšuje také schopnost organismu přizpůsobit se náhlým změnám teploty a atmosferického tlaku, stejně jako ostatním změnám prostředí.
Pravidelná masáž pomáhá zharmonizovat tři tělesné šťávy, v ájurvédě známé pod termínem - doši.  -------   váta (lung, vzduch) , pitta (tripa, žluč) , kapha (péken, sliz). Masáž zárověň nastoluje rovnováhu mezi třemi základními principy  --  sattvou, radžasem a tamasem.
Pokud masáž zahrneme do své každodenní praxe, přinese nám mnoho užitku. Zvýší se naše tělesná teplota a vitalita, protože se zlepší krevní oběh a dýchací systém a dostane se nám více čerstvého kyslíku a životní energie ve formě výživných látek. Současně se z našeho organismu vyplaví toxiny a odpadní látky.
Masírování těla snesitelným tlakem pomáhá zvýšit jeho odolnost vůči nemocem. Masáž stimuluje produkci protilátek a posiluje každou ze sedmi životně důležitých složek těla - Dhátu (1-tekutiny, hormony, lymfa. 2,-krev. 3,-svaly, kůže. 4,-tuk. 5,-kosti, zuby, 6.-kostní dřeň, 7.-semeno, odžas.)
Síla vycházející z Dhátu podporuje toleranci, sebeovládání a trpělivost. Tyto vlastnosti chrání před smutkem, utrpením, pocity úzkosti a nepřízní osudu. Protilátky posilují imunitní systém, masážní oleje podporují nervy.

ZLEPŠENÍ ZRAKU
Ájurvéda se domnívá, že masáž může zlepšit zrak. Oči mají vlastní léčebný systém. Jsou oživovány chemickými látkami obsaženými v slzách. Slzy vyvolané aplikací očních prostředků jako : surma, kadžal, ghi, med, cibulová šťáva oči čistí, omlazují a léčí. Slzy vznikající při smutku, vzteku, rozhořčení, zlobě a nemoci, jsou kyselé a mohou oči poškozovat. Oči čerpají svou primární energii z pěti živlů. Většina očních nemocí vzniká v důsledku poruch trávení při zvýšeném trávicím ohni, i když potíže může způsobovat také snížená intenzita ohně.
Zrak zhoršují neustálá zácpa (způsobená snížením trávicího ohně), špatné trávení, překyselení žaludku, organismu, narušení pitty (žluč).
Ke zlepšení vede masáž tlakových bodů v oblasti břicha, páteře, krku, hlavy, nosu, očí, nohou i rukou.

POSÍLENÍ TĚLA
Masírování masážním olejem s bylinami, esencemi a kořeními, a stlačování jednotlivých částí těla s olejem, nebo bez něho, přináší blahodárné účinky. Zlepšuje cirkulaci a pohyb životodárných tekutin a zároveň napomáhá zvýšit pránickou energii a její oběh. Hnětením a stlačováním svalů jsou nashromážděné toxiny vypuzovány z těla. Jejich místo v buňkách zaujímají výživné látky a prána. Dochází k posílení těla a imunitního systému a ke zvýšení odolnosti, vitality a potence.
Masáž obecně a masáž hlavy zvlášť, jsou dobrým tipem pro navození kvalitního a hodnotného spánku. Jemné masírování, promačkávání a hlazení těla, zvláště chodidel, pomáhá uklidnit roztěkanou mysl. Lidé trpící nespavostí, nebo poruchami spánku by si měli před tím, než si jdou lehnout masírovat tělo.

ZPEVNĚNÍ POKOŽKY
Olejová masáž olejem s bylinami, esencemi a kořeními, zjemní a prozáří pleť. Pravidelná aplikace napíná pokožku a odstraňuje suchost, první znak narušení prvku váta v těle. Jedinci s prakrti, neboli konstitučním typem váta, mají suchou a drsnou pleť.
Pro ně je masáž nevyhnutelná. Pro lidi s prakrti pitta nabo kapha, jejichž pokožka je přirozeně mastná, je masáž olejem nejlepším lékem, pokud dojde ke zhoršení prvku Vzduchu v těle a pokud se objeví suchost kůže. Lidem, kterým venku vysychá pleť kvůli chladnému vzduchu, ústřední topení stav zhoršuje. Pleť odráží stav fyzického těla jako zrcadlo. Olej poskytuje pleti přirozenou výživu.
Vmasírování oleje do pokožky zlepšuje její vzhled, poskytuje jí zdravou barvu a posiluje ji.
Masáž je nejlepším přítelem člověka. Vyživuje všech sedm tkání a harmonizuje tři doši, léčí nemoci způsobené jejich zhoršením, nebo nerovnováhou. Omlazuje organismus, poskytuje sílu a potenci, odstraňuje stres a napětí. Ájurvéda zdůrazňuje, že při masáži je důležité použít různé druhy olejů, bylinek, esencí a koření.

MASÁŽ A LYMFATICKÝ SYSTÉM
Masáž pracuje přímo a současně se třemi systémy lidského těla.:
krevní/vaskulárním , nervovým , lymfatickým.
I když se vám zdá, že masér pracuje pouze s pokožkou a svaly, ve skutečnosti se masáž přenáší do nervů, žil, tepen a lymfy v těle. Ájurvéda nahlíží na lidský organismus jako na soubor nesčetných kanálů - čili - Srot, jež zásobují různé tělesné tkáně. Tyto kanály jsou spojeny s marmami a vnitřními orgány. Masáž stimuluje jejich činnost a povzbuzuje proudění výživných látek jednotlivými kanály do orgánů, které k nim přísluší.
Tyto kanály vedou Váju (vzduch), pittu (žluč), a kaphu (sliz), a jako takové udržují lidský organismus. Jakákoliv překážka v proudění může vyvolat nemoc. Pravidelnou masáží lze zachovat oběh životadárných tekutin.
Srdce pracuje jako ústřední přečerpávací stanice, pohánějící krev nasycenou živinami do celého těla.
Nervový systém reaguje na podněty a předává informace dál do organismu, jež má pak možnost přizpůsobit se vnějšímu prostředí.
Avšak lymfatický systém nemá žádné řídící centrum. To je důvod, proč tento systém lze masáží nejvíce a přímo ovlivnit a rovněž ho lze velice snadno poškodit nesprávnými technikami.
Kombinace lymfy a synoviální tekutiny, obsažené ve všech kloubech po celém těle, je bílá, jemná, studená, lepkavá a sladká tekutina, působící jako lubrikant. Pomáhá redukovat tření uvnitř kloubů a chrání je před opotřebováním.
Šlesaka kapha je rovněž součástí nervového systému. Poskytuje nervům sílu pro přijímání a vysílání signálů. Je důležitá pro imunitní systém, protože napomáhá tvorbě protilátek. Lymfatický systém, jenž pracuje pomocí srot a uzlin, navrací proteiny z krevních kapilár do mezibuněčného prostoru a přenáší vstřebané tuky a tekutiny ze střev do krevního oběhu.
Lymfatický systém není závislý. Svou činností podporuje krev a pracuje paralelně s krevním oběhem. Krev vstřebává kyslík z plic, výživu ze žaludku a střev a hormony z endokrinních žláz. Tyto látky roznáší do všech tělesných tkání, aby odtud prostupovaly stěnami kapilár do tkáňových tekutin. Živiny z tkáňové tekutiny jsou pak předány do buněk dané tkáně. Lymfa přebírá materiály z tkáňové tekutiny, vyčistí je od bakterií a navrátí do krevního řečiště. Funkcí lymfatické tkáně nacházející se v uzlinách, slezině a brzlíku je rovněž chránit tělo před cizími buňkami a látkami. Lymfatický systém se svou armádou lymfocitů, fagocitů a tkání produkujících protilátky poskytuje tělu přímou ochranu.
Lymfatické uzliny, jež produkují lymfu, se nacházejí kolem všech kloubů v těle.
Tudíž je masáží stimulujeme. Pokud masírujeme kloub do hloubky, vytváří se teplo, zlepšuje se cirkulace a tím je lymfatická žláza nucena vylučovat tekutinu.
Díky tomu má krev k dispozici více proteinů, glukozy, minerálů, kyslíku a protilátek.
Tento složitý systém lze stimulovat masáží, pravidelným cvičením, stlačováním jednotlivých lymfatických uzlin, nebo marmových bodů a hlubokým dýcháním.
Když je tok lymfy stimulován prostřednictvím masáže olejem, může masér zlepšit stav krve a napomoci tělu, aby se pročistilo vyloučením toxinů potem a močí. Masáž proto může fungovat jako kontrola stavu nahromadění toxických látek v těle.

MASÁŽ CHODIDLA
O plosce chodidla se říká, že na ní můžeme najít body, jež se vztahují ke všem orgánům a částem těla.
Indické spisy uvádějí, že nemoc nedohoní toho, kdo si před spaním masíŕuje dolní končetinu od kolena k palcům, stejně jako had nemůže dohonit orla.
Některý z lékařů, jež studoval tyto body během své návštěvy Indie určil jejich spojení s vnitřními orgány, a tak vznikla reflexologie chodidla, jak je známá na západě, potažmo u nás.
Pokud se plosky nohou pravidelně promačkávají a masírují olejem, zůstane člověk uvolněný a zdravý.
Jednoduchá masáž chodidel olejem působí preventivně proti praskání a loupání pleti vlivem chladného počasí.
Eliminuje, nebo redukuje infekce způsobené plísněmi, nebo bakteriemi. Zklidňuje rovněž rozrušenou mysl.
Masáž chodidel je důležitá z části proto, že se zde nachází hodně kloubů (sandhi). Na každém chodidle jich můžeme najít patnáct, dva klouby na palci, po třech na dalších prstech a jeden na kotníku.
Na dolní končetině se nachází ještě dvě sandhi - kolenní a kyčelní kloub. Uvnitř každého kloubu je mízní uzlina.
Pružnost těchto kloubů má zásadní význam, pro naše zdraví a pohybové aktivity jako takové.

NĚCO MÁLO O ZÁDECH
Po obou stranách páteře leží uzly sympatiku, hlavní koordinační stanice pro nervové impulzy ze sympatického nervového systému. Masáž této oblasti pomáhá uvést páteř do správného tvaru a posiluje nervový systém. Podporuje rovněž oběh mozkomíšního moku a zvyšuje vylučování neuronů.
Zatímco masáž dolních končetin pracuje převážně s lymfatickým systémem, masáž páteře souvisí s autonomním (sympatickým a parasympatickým) nervovým systémem.
Podle starobylého systému tantry (a věřte, že je tomu tak), má lidský organismus sedm jemných center vědomí neboli - čaker.
Pět z nich je umístěno podél páteře. Těchto pět čaker pracuje s pěti základními živly - Zemí, Vodou, Ohněm, Vzduchem a Prostorem - jež jsou základními stavebními kameny vnějšího světa, jmen a tvarů.
Celý lidský organismus je souhrou těchto pěti živlů.
Čakry nelze masírovat přímo (fyzicky), protože tvoří část jemného (nefyzického), těla, jsou však propojeny s orgány fyzického těla (nervovým systémem a endokrinními žlázami), a proto je můžeme při masáži ovlivnit.
Na čakry lze též působit, (harmonizovat), pomocí energeticé masáže, energetického působení, ovlivnit sílou záměru, silou víry v  tuto konkrétní myšlenku.
Páteř je sídlem jemných nervů zvaných - nádí - , jež jsou ve spojení s útrobními a smyslovými orgány těchto psychických center.
Masáž zad by měla být pro každého člověka nutností. Pravidelnou masáží zad uvádíme do souladu náš psychický i fyzický stav, stáváme se vitálnějšími, odolnějšími a zdravějšími.

Odměňte svoje tělo, svůj chrám. Vězte zaslouží si to. 

 

 

 

Kontakt

Andělský salon AMAN - JANA DEUS Neustupov 122
Neustupov
257 85
...........................................................................
Horní Zádvoří 218
Bořitov
679 21
775 976 110 fana.havlik@seznam.cz